اجتماعی

ایرانیان در خطر مرگ زودرس! اگر این علائم را دارید خیلی مراقب باشید

به گزارش حاشیه نیوز به نقل از مهر، علی واشقانی فراهانی اظهار داشت: بر اساس آمار حدود ۴۷ درصد از آمار مرگ و میرها در کشور یا به علت بیماری‌های قلبی و عروقی است یا به عوامل خطر بروز بیماری‌های قلب و عروق و سکته‌ها مانند فشار خون، دیابت و…، مربوط می‌شود.

وی افزود: در مجموع حدود نیمی از علل مرگ و میر مردم کشورمان به دلیل بیماری‌های قلب و عروق یا بیماری‌های زمینه‌ای وابسته است. متأسفانه شیوع بیماری‌های قلب و عروق و گسترش آن در کشور به گونه‌ای است که تقریباً کمتر از ۱۵ درصد افراد بزرگسال جامعه را پیدا می‌کنید که بیماری قلب عروق ندارند و یا حتی یکی از عوامل خطر آن را ندارند. بدین ترتیب اغلب درصد قابل توجهی از مردم یا به آن گرفتارند و یا نزدیکان و اقوام آنان به انواع یا درجاتی از این بیماری مبتلا هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: به اصطلاح می‌توان گفت بیماری های قلب و عروق شتری است که درب منزل هر کسی می‌تواند بخوابد.

وی افزود: طبق آمار مطالعه کوهورت مرکز قلب تهران در میان پنج هزار خانواده اهل تهران، حدود ۷۵ درصد از این جمعیت مورد مطالعه دچار چاقی شکمی یا در اصطلاح چاقی مرکزی (سانترال) هستند که خطر بالاتری از سایر انواع چاقی دارد. از هر چهار نفر بزرگسال بالای ۳۵ سال سن، متأسفانه سه نفر دچار این مشکل هستند.

واشقانی فراهانی گفت: حدود نیمی از بزرگسالان مورد مطالعه دچار فشارخون هستند. از هر سه نفر یک نفر دچار اختلالات چربی خون است و کلسترول یا تری گلیسیرید بالا دارند. متأسفانه سبک زندگی نا سالم در کشور از شیوع بالایی برخوردار است. در مطالعات کشوری به این نتیجه رسیدیم که متأسفانه تقریباً اغلب مردم فعالیت فیزیکی مورد نیاز خود را ندارند.

طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت و بر اساس استانداردهای بین المللی، هر فرد باید طی پنج روز در هفته به طور روزانه ۳۰ تا ۴۵ دقیقه فعالیت فیزیکی و تحرک لازم داشته باشد که متأسفانه بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد جمعیت کشور این مقدار فعالیت فیزیکی را ندارند و این معضل در شهرهای بزرگی مانند تهران مضاعف است.

وی افزود: در مورد تغذیه سالم نیز همین نکته مطرح است که متأسفانه بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد جمعیت بزرگسال کشور تغذیه سالم ندارند و معیارهای آن را رعایت نمی‌کنند. تقریباً عمده جمعیت بزرگسال کشور یا بیماری قلبی و عروقی دارند و یا عوامل خطر و زمینه ساز بروز آن را دارند.

متأسفانه آن دسته از مردم که هنوز دچار این بیماری‌ها نشده اند، به گونه‌ای زندگی می‌کنند که اگر سبک زندگی خود را اصلاح نکنند به سمت عوامل خطر، تنگی‌های عروق، سکته‌های قلبی و…، هدایت خواهند شد و اگر ما مداخله‌ای نکنیم بحران سلامت در کشور رخ خواهد داد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + پانزده =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا