آموزش و سرگرمی

جواب تمرین صفحه ۱۳۷ ریاضی چهارم ؛ محیط و مساحت

جواب صفحه۱۳۷ ریاضی چهارم که مربوط بهتمرین محیط و مساحت از فصل ۶ شکل های هندسی است را در حاشیه نیوز برای شما دانش آموز فعال و کوشا آماده شده است. در این قسمت به حل گام به گام پاسخ سوالات تمرین صفحه ۱۳۷ ریاضی چهارم دبستان می‌پردازیم.

جواب صفحه قبل :جواب کاردرکلاس و فعالیت صفحه ۱۳۵ و ۱۳۶ ریاضی چهارم

جواب صفحه ۱۳۷ ریاضی چهارم

در پاسخ به تمرین صفحه ۱۳۷ ریاضی چهارم خواهیم داشت:

۱- دو قطعه فرش ۴×۳ متر داریم. برای پیدا کردن مجموع مساحت این دو فرش، یکی از دانش آموزان طول فرش‌ها را با هم (۸=۴+۴) و عرض دو فرش را با هم جمع کرد (۶=۳+۳). سپس، مساحت مجموع دو فرش را به صورت ۴۸=۸×۶ به دست آورد. با رسم شکل و همچنین محاسبه‌ی مساحت هر یک از فرش‌ها و جمع کردن آنها توضیح دهید چرا پاسخ این دانش آموز اشتباه است.

جواب تمرین صفحه ۱۳۷ ریاضی چهارم ؛ محیط و مساحت

۲- کف یک حمام ۲/۲ متر در ۱/۸ متر است. می خواهیم آن را با کاشی‌های مربع شکل به ضلع ۲۰ سانتی متر بپوشانیم. چند کاشی لازم داریم؟ (از راهبرد رسم شکل استفاده کنید.)

جواب تمرین صفحه ۱۳۷ ریاضی چهارم ؛ محیط و مساحت

اگر هر ضلع مربع ۰/۲ متر باشد، طول و عرض از رابطه‌ی کاشی با ضلع بدست می‌آیند. طبق این رابطه، طول کاشی برابر ۲۰۰/۲ = ۰/۴ متر و عرض کاشی برابر ۱۰۰/۲ = ۰/۴ متر است.

حالا اگر ما کف حمام را به عنوان یک مستطیل با طول ۲/۲ متر و عرض ۱/۸ متر در نظر بگیریم، هر مربع در این صفحه‌ی شطرنجی با ابعاد ۰/۴ متر در طول و عرض برابر است با ۲۰*۰/۴ = ۰/۸ متر مربع.

برای یافتن تعداد کاشی‌ها باید تعداد مربع‌ها را در این صفحه‌ی شطرنجی بشماریم. طول صفحه ۲/۲ متر و عرض صفحه ۱/۸ متر است، بنابراین تعداد مربع‌ها برابر خواهد بود با (۲/۲)*(۱/۸) = ۱/۴ مربع.

بنابراین تعداد کاشی‌ها برابر است با ۱/۴ متر مربع که برابر است با ۹۹ مربع (۹ × ۱۱).

اگر دور تا دور کف حمام را با نوارهای مخصوص آب بندی کنیم، به چند متر نوار نیاز داریم؟
متر ۸ = سانتی متر ۸۰۰ = ۲ × (۲۲۰ + ۱۸۰)

۳- یک باغچه‌ی مستطیل شکل به طول ۳ متر و عرض ۲ متر داریم. می خواهیم دور این باغچه را نرده بکشیم. چند متر نرده برای دور باغچه لازم است؟

متر ۱۰=۲+۳+۲+۳

باغبان نیمی از این باغچه را گل لاله کاشته است. چند متر مربع را هنوز نکاشته است؟

متر مربع ۶=۲×۳ : مساحت باغچه
متر مربع ۳=۲÷۶

۴- مساحت شکل‌های زیر را پیدا کنید.

جواب تمرین صفحه ۱۳۷ ریاضی چهارم ؛ محیط و مساحت

لطفاً در صورت بروز هر گونه مشکل یا ایراد درسی در هر یک از صفحات کتاب ریاضی چهارم دبستان، لطفاً نظر خود را در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید. تلاش خواهیم کرد تا در اسرع وقت پاسخی به سوال شما دهیم و به حل مسائل درسی شما کمک کنیم.

دانش آموز عزیز، بهتر است قبل از همه سوالات را به تنهایی حل کنی و جواب هایت را بررسی کنی. اگر مشکلی داری، آن را برطرف کن. با انجام این کار، مفهوم درس بهتر درک می‌شود و در امتحان دچار مشکل و دردسر نمی‌شوی.

شما همیشه باید قلم و کاغذ را در کنار خود قرار دهید تا بتوانید به راحتی مسائل ریاضی را حل کنید. استفاده از این وسایل به شما کمک می‌کند تا بهتر تمرین کنید و در نهایت کتاب ریاضی را به طور کامل یاد بگیرید. استفاده از قلم و کاغذ یکی از روش‌های موثرترین و معتبرترین برای حل مسئله‌های ریاضی است.

پاسخ صفحه قبل تر :جواب فعالیت صفحه ۱۳۴ ریاضی چهارم

در این بخش، مروری بر جواب صفحه ۱۳۷ ریاضی چهارم انجام داده شد. با اضافه کردن عبارت “حاشیه نیوز” در آخر جستجوهای درسی خود در گوگل، به بهترین پاسخ ها دسترسی خواهید داشت. لطفاً به خاطر داشته باشید که ابتدا سعی کنید پاسخ سوالات را خودتان بیابید و سپس برای بررسی صحت آن به این پاسخ ها مراجعه کنید. اگر سوالی دارید، آن را در قسمت دیدگاه بپرسید تا معلمان و کارشناسان ما به آن پاسخ دهند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 2 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا