آموزش و سرگرمی

جواب کاردرکلاس و فعالیت صفحه ۱۳۱ ریاضی چهارم ؛ مساحت متوازی الاضلاع و مثلث

جواب صفحه۱۳۱ ریاضی چهارم که مربوط به کاردرکلاس و فعالیت مساحت متوازی الاضلاع و مثلث از فصل ۶ شکل های هندسی است را در حاشیه نیوز برای شما دانش آموز فعال و کوشا آماده شده است. در این قسمت به حل گام به گام پاسخ سوالات کاردرکلاس و فعالیت صفحه ۱۳۱ ریاضی چهارم دبستان می‌پردازیم.

جواب صفحه قبل :جواب فعالیت صفحه ۱۳۰ ریاضی چهارم

جواب صفحه ۱۳۱ ریاضی چهارم

در پاسخ به کاردرکلاس صفحه ۱۳۱ ریاضی چهارم خواهیم داشت:

۱- در مثلث رو به رو ارتفاع نظیر راس (م) را رسم کنید.

جواب کاردرکلاس و فعالیت صفحه ۱۳۱ ریاضی چهارم ؛ مساحت متوازی الاضلاع و مثلث

۲- در شکل های زیر، ۸ ارتفاع متوازی الاضلاع در دو قسمت ۴ تایی رسم شده است. ارتفاع های مساوی هم رنگ رسم شده اند. در هر دسته، قاعده‌ی مربوط به هر ارتفاع را نیز رنگ کنید.

جواب کاردرکلاس و فعالیت صفحه ۱۳۱ ریاضی چهارم ؛ مساحت متوازی الاضلاع و مثلث

در پاسخ به فعالیت صفحه ۱۳۱ ریاضی چهارم خواهیم داشت:

۱- در صفحه‌ی شطرنجی رو به رو مشخص کنید که مساحت هر متوازی الاضلاع چند واحد سطح است. توضیح دهید که چگونه مربع های واحد را می شمرید.با رسم دو ارتفاع در داخل هر متوازی الاضلاع، آن را به دو مثلث مساوی و یک مستطیل تقسیم بندی می‌کنیم. سپس با بریدن یکی از مثلث‌ها و قرار دادن آن در کنار مثلث دیگر، متوازی‌الاضلاع را به یک مستطیل تبدیل می‌کنیم. با شمردن تعداد مربع‌های واحد داخل مستطیل متوازی‌الاضلاع را بر حسب واحد سطح به دست می‌آوریم.

جواب کاردرکلاس و فعالیت صفحه ۱۳۱ ریاضی چهارم ؛ مساحت متوازی الاضلاع و مثلث

۲- مساحت مستطیل، طول × عرض است. با رسم قطر مستطیل دو مثلث با مساحت های برابر به دست می آید. مساحت هر مثلث را در شکل های رو به رو مشخص کنید.هر مستطیل از دو مثلث قائم الزاویه درست شده است. بنابراین مساحت هر مثلث قائم‌الزاویه نصف مساحت مستطیل است.

جواب کاردرکلاس و فعالیت صفحه ۱۳۱ ریاضی چهارم ؛ مساحت متوازی الاضلاع و مثلث

۳- با توجه به سوال های بالا و شکل های زیر، توضیح دهید که چگونه می توان مساحت متوازی الاضلاع را پیدا کرد. یک متوازی الاضلاع روی مقوا رسم کنید و دور آن را با قیچی ببرید، فعالیت زیر را روی مقوای بریده شده انجام دهید. آیا در شکل، مساحت مستطیل و مساحت متوازی الاضلاع مساوی هستند؟ توضیح دهید.

در تصویر اول، ارتفاع متوازی الاضلاع را رسم کردیم و یک مثلث قائم الزاویه به وجود آمد که آن را رنگ کردیم. اگر مثلث را جدا کنیم و آن را در تصویر دوم به سمت راست متوازی الاضلاع بچسبانیم، یک مستطیل به وجود می‌آید. طول این مستطیل برابر با قاعدهٔ متوازی الاضلاع و عرض آن برابر با ارتفاع متوازی الاضلاع است. از آنجا که مستطیل تصویر دوم از متوازی الاضلاع تصویر اول به دست می‌آید، پس این دو شکل دارای مساحت‌های یکسان هستند، زیرا مساحت مستطیل از ضرب طول در عرض به دست می‌آید.

جواب کاردرکلاس و فعالیت صفحه ۱۳۱ ریاضی چهارم ؛ مساحت متوازی الاضلاع و مثلث

لطفاً در صورت بروز هر گونه مشکل یا ایراد درسی در هر یک از صفحات کتاب ریاضی چهارم دبستان، لطفاً نظر خود را در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید. تلاش خواهیم کرد تا در اسرع وقت پاسخی به سوال شما دهیم و به حل مسائل درسی شما کمک کنیم.

دانش آموز عزیز، بهتر است قبل از همه سوالات را به تنهایی حل کنی و جواب هایت را بررسی کنی. اگر مشکلی داری، آن را برطرف کن. با انجام این کار، مفهوم درس بهتر درک می‌شود و در امتحان دچار مشکل و دردسر نمی‌شوی.

شما همیشه باید قلم و کاغذ را در کنار خود قرار دهید تا بتوانید به راحتی مسائل ریاضی را حل کنید. استفاده از این وسایل به شما کمک می‌کند تا بهتر تمرین کنید و در نهایت کتاب ریاضی را به طور کامل یاد بگیرید. استفاده از قلم و کاغذ یکی از روش‌های موثرترین و معتبرترین برای حل مسئله‌های ریاضی است.

پاسخ صفحه قبل تر : :جواب کاردرکلاس و تمرین صفحه ۱۲۹ ریاضی چهارم

در این بخش، مروری بر جواب صفحه ۱۳۱ ریاضی چهارم انجام داده شد. با اضافه کردن عبارت “حاشیه نیوز” در آخر جستجوهای درسی خود در گوگل، به بهترین پاسخ ها دسترسی خواهید داشت. لطفاً به خاطر داشته باشید که ابتدا سعی کنید پاسخ سوالات را خودتان بیابید و سپس برای بررسی صحت آن به این پاسخ ها مراجعه کنید. اگر سوالی دارید، آن را در قسمت دیدگاه بپرسید تا معلمان و کارشناسان ما به آن پاسخ دهند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا