آموزش و سرگرمی

جواب فعالیت صفحه ۱۰۲ ریاضی نهم ؛ شیب خط و عرض از مبدا

جواب صفحه ۱۰۲ ریاضی نهم که مربوط به فعالیت شیب خط و عرض از مبدا از فصل ۶ خط و معادله های خطی می باشد در حاشیه نیوز برای شما دانش آموز فعال و کوشا آماده شده است. در این قسمت به حل گام به گام پاسخ فعّالیت صفحه 102 ریاضی نهم متوسطه می پردازیم.

پاسخ صفحه بعد : جواب کار در کلاس و فعالیت صفحه ۱۰۳ و ۱۰۴ ریاضی نهم

جواب صفحه ۱۰۲ ریاضی نهم

در پاسخ به فعالیت صفحه 102 ریاضی نهم خواهیم داشت:

۱- خط‌های به معادله‌های زیر را در یک دستگاه محور مختصات رسم کنید؛ هرخط را با یک رنگ بکشید.

جواب فعالیت صفحه ۱۰۲ ریاضی نهم ؛ شیب خط و عرض از مبدا
جواب فعالیت صفحه ۱۰۲ ریاضی نهم ؛ شیب خط و عرض از مبدا

تمام این خط‌ها از مبدأ مختصات می‌گذرند؛ تفاوت آنها در چیست؟ زاویهٔ هر خط را مانند نمونه با قسمت مثبت محور طول‌ها مشخص کنید. در خط‌های الف، ب و ج چه رابطه‌ای بین ضریب x و این زاویه وجود دارد؟

می توان گفت که زاویه برخورد خطوط با محور طول همواره متفاوت است. به عنوان مثال، زاویه خط الف کمتر و زاویه خط ج بیشتر است. همچنین با افزایش ضریب x، زاویه هم بزرگتر می شود. به طور کلی، با افزایش مقدار x در این خطوط، مقدار y نیز افزایش می یابد.

خط‌های د و ه چه نوع زاویه‌ای با جهت مثبت محور xها می‌سازد؟

در این جملات، ضریب x منفی شده است و زاویه این خطوط نسبت به جهت مثبت محور x افزایش یافته است به این معنی که از 90 درجه بیشتر شده است. همچنین توجه داشته باشید که با افزایش x ، y کاهش می‌یابد.

۲- خط‌های به معادله‌های زیر را در یک دستگاه مختصات رسم کنید؛ هر خط را با یک رنگ بکشید.

جواب فعالیت صفحه ۱۰۲ ریاضی نهم ؛ شیب خط و عرض از مبدا

در معادلهٔ این خط‌ها ضریب x برابر با 2 است که به آن شیب خط می‌گوییم. تفاوت خط‌ها در چیست؟ زاویهٔ خط‌ها را با محور xها با هم مقایسه کنید؛ چرا این خط‌ها با هم موازی‌اند؟

مکان برخورد خط‌ها با محور عرض‌ها از یکدیگر متفاوت است. البته زاویه آنها با محور xها یکسان است. خط موربی با هر سه خط زاویه یکسانی ایجاد میکند، بنابراین سه خط با هم موازی هستند. هرگاه شیب خط‌ها یکسان باشد، آنها با هم موازی هستند.

بین محل برخورد خط با محور عرض‌ها و عدد ثابت معادله چه رابطه‌ای می‌بینید؟
محل برخورد خط‌ها با محور عرض‌ها برابر با عدد ثابت در معادله است.

جواب فعالیت صفحه ۱۰۲ ریاضی نهم ؛ شیب خط و عرض از مبدا
جواب فعالیت صفحه ۱۰۲ ریاضی نهم ؛ شیب خط و عرض از مبدا

در صورتی که هر صفحه از کتاب ریاضی نهم متوسطه مشکل یا ایراد درسی دارید، لطفاً در قسمت دیدگاه برای ما ثبت کنید. ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا در کوتاه ترین زمان ممکن به سوال شما پاسخ داده و مشکلات درسی شما را حل کنیم.

در حین حل مسائل ریاضی، حتماً قلم و کاغذ را همیشه در پیش خود قرار دهید. این عمل به شما کمک می‌کند تا تمرین کافی انجام داده و در نتیجه، مفاهیم و مباحث ریاضی را به طور کامل فرا بگیرید. استفاده از قلم و کاغذ یکی از روش‌های برتر و عالی برای حل مسائل ریاضی است.

پاسخ صفحه قبل : جواب کار در کلاس و تمرین صفحه ۱۰۰ و ۱۰۱ ریاضی نهم

در این بخش، مروری بر جواب فعالیت صفحه ۱۰۲ ریاضی نهم انجام داده شد. با اضافه کردن عبارت “حاشیه نیوز” در آخر جستجوهای درسی خود در گوگل، به بهترین پاسخ ها دسترسی خواهید داشت. لطفاً به خاطر داشته باشید که ابتدا سعی کنید پاسخ سوالات را خودتان بیابید و سپس برای بررسی صحت آن به این پاسخ ها مراجعه کنید. اگر سوالی دارید، آن را در قسمت دیدگاه بپرسید تا معلمان و کارشناسان ما به آن پاسخ دهند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا