آموزش و سرگرمی

جواب فعالیت صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم ؛ احتمال یا اندازه گیری شانس

جواب صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم که مربوط به فعالیت احتمال یا اندازه گیری شانس از فصل ۸ آمار و احتمال می باشد در حاشیه نیوز برای شما دانش آموز فعال و کوشا آماده شده است. در این قسمت به حل گام به گام پاسخ سوالات فعّالیت صفحه 128 ریاضی هشتم متوسطه می‌پردازیم.

پاسخ صفحه بعد : جواب کار در کلاس صفحه ۱۲۹ ریاضی هشتم

جواب صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم

در پاسخ به فعالیت صفحه 128 ریاضی هشتم خواهیم داشت:

۱-ده کارت هم اندازه و هم شکل داریم و روی آنها عددهای ۱۱ تا ۲۰ را نوشته‌ایم. کارت‌ها را به پشت روی میز قرار می‌دهیم و به طور تصادفی، یکی از آنها را بر می‌داریم.

احتمال اینکه روی این کارت عددی اول باشد بیشتر است یا احتمال اینکه عددی مرکب باشد؟ چرا؟ چون تعداد اعداد مرکب بیشتر است پس احتمال مرکب در آمدن عدد بیشتر است.

جواب فعالیت صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم ؛ احتمال یا اندازه گیری شانس

وقتی یک سکه را می‌اندازیم، قبل از اینکه به زمین برسد نمی‌دانیم چه پیش می‌آید؛ یعنی روی سکه می‌آید یا پشت آن! اما می‌دانیم که دو حالت ممکن است پیش آید: روی سکه یا پشت سکه! از آنجا که این دو حالت مشابه‌اند، امکان اینکه روی سکه یا پشت آن بیاید، برابر است و چون در یک حالت از این دو حالتِ ممکن، روی سکه می‌آید، پس احتمال اینکه روی آن بیاید ۱/۲ است؛ به همین ترتیب، احتمال اینکه پشت سکه هم بیاید، ۱/۲ است.

جواب فعالیت صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم ؛ احتمال یا اندازه گیری شانس

۲- در هر یک از موارد زیر، حالت‌های هم شانس را بنویسید.

جواب فعالیت صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم ؛ احتمال یا اندازه گیری شانس

۳- معلم از دانش آموزان پرسید: «یک مهره را به طور تصادفی از کیسه‌ای که در آن سه مهرهٔ سبز و یک مهرهٔ سفید است، بیرون می‌آوریم. چند حالت هم شانس می‌تواند رخ دهد؟»

جواب فعالیت صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم ؛ احتمال یا اندازه گیری شانس

بلافاصله شایان پاسخ داد: «دو حالت: سبز، سفید» سپس علی برای اینکه بتواند پاسخ سؤال را بدهد، مهره‌های سبز را شماره گذاری کرد و پاسخ داد: «چهار حالت: سبز ۱، سبز ۲، سبز ۳، سفید»

به نظر شما چرا پاسخ علی درست است؟
اگر مهره‌‌ها را شماره گذاری کنیم احتمال هر کدام می‌شود ۱/۴
پس بنابراین پاسخ علی درست است
پاسخ شایان غلط است چون احتمالا‌ها با هم برابر نیستند.

۴- در آزمایش مربوط به فعّالیت ۱ با توجه به اینکه ۱۰ کارت داریم، بیرون آمدن هر یک از عددهای روی کارت‌ها هم شانس هستند؛ حالا به سؤال‌ها پاسخ دهید:

الف) در چند تا از آنها عدد روی کارت، اول است؟ ۴ تا
ب) در چند تا از آنها عدد روی کارت، مرکب است؟ ۶ تا
ج) احتمال هر یک از اتفاق‌ها (پیشامد)های زیر را پیدا کنید:

جواب فعالیت صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم ؛ احتمال یا اندازه گیری شانس

اگر با هر صفحه از کتاب ریاضی هشتم متوسطه مشکل یا ایراد درسی دارید، حتماً در قسمت دیدگاه برای ما بنویسید. ما سعی خواهیم کرد در اسرع وقت به سوال شما پاسخ دهیم و مشکلات درسی شما را حل کنیم.

حتماً در حین حل مسائل ریاضی، قلم و کاغذ را همیشه در پیش خود داشته باشید. این اقدام به شما کمک می‌کند تا تمرین کافی انجام داده و در نتیجه، مفاهیم و مباحث ریاضی را به طور کامل فرا بگیرید. استفاده از قلم و کاغذ از جمله روش‌های برتر و عالی برای حل مسائل ریاضی است.

پاسخ صفحه قبل : جواب کار در کلاس و تمرین صفحه ۱۲۶ و ۱۲۷ ریاضی هشتم

در این بخش، مروری بر جواب فعالیت صفحه ۱۲۸ ریاضی هشتم انجام داده شد. با اضافه کردن عبارت “حاشیه نیوز” در آخر جستجوهای درسی خود در گوگل، به بهترین پاسخ ها دسترسی خواهید داشت. لطفاً به خاطر داشته باشید که ابتدا سعی کنید پاسخ سوالات را خودتان بیابید و سپس برای بررسی صحت آن به این پاسخ ها مراجعه کنید. اگر سوالی دارید، آن را در قسمت دیدگاه بپرسید تا معلمان و کارشناسان ما به آن پاسخ دهند.


🔥 پربازدیدترین مطالب روز

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    20 − 4 =

    نوشته های مشابه

    دکمه بازگشت به بالا