آموزش و سرگرمی

جواب فعالیت صفحه ۱۳۰ ریاضی پنجم ؛ میانگین

جواب صفحه ۱۳۰ریاضی پنجم که مربوط به جواب فعالیت میانگین از فصل ۷ آمار و احتمال است را در حاشیه نیوز برای شما دانش آموز فعال و کوشا آماده شده است. در این قسمت به حل گام به گام پاسخ سوالات فعالیت صفحه ۱۳۰ ریاضی پنجم دبستان می‌پردازیم.

جواب صفحه قبل :جواب تمرین صفحه ۱۲۹ ریاضی پنجم 

جواب صفحه ۱۳۰ ریاضی پنجم

در پاسخ فعالیت صفحه ۱۳۰  ریاضی پنجم خواهیم داشت:

۱- با تعدادی حلقه، دو ستون رو به رو را ساخته‌ایم. می خواهیم با همین حلقه‌ها دو ستون با ارتفاع مساوی داشته باشیم. راه حل دو نفر از دانش آموزان در اینجا آمده است. یکی از این راه حل‌ها را انتخاب کنید و به کمک آن، پاسخ را به دست آورید.

جواب فعالیت صفحه ۱۳۰ ریاضی پنجم ؛ میانگین

در شکل سمت راست، همه حلقه‌ها را از ستون‌ها درآورده و سپس هربار به طور هم زمان در هر ستون یک حلقه می گذاریم. این کار را آن قدر ادامه می دهیم تا تمام حلقه‌ها در ستون‌ها قرار داده شوند.در شکل سمت چپ، از ستونی که حلقه بیشتری دارد، یکی یکی حلقه‌ها را به ستون دیگر انتقال می دهیم. این کار را آن قدر ادامه می دهیم تا ارتفاع حلقه‌ها در دو ستون، یکسان شود.

+در پایان این فعالیت، تعداد حلقه های دو ستون با هم برابر می شود. این تعداد، میانگین تعداد حلقه‌های این دو ستون نامیده می شود.

۲- در یک کارخانه‌ی تولید آب میوه‌ی طبیعی، حجم آب شش سیب، اندازه گیری و در جدول زیر ثبت شده است.

جواب فعالیت صفحه ۱۳۰ ریاضی پنجم ؛ میانگین

الف) میانگین حجم آب شش سیب به روش زیر محاسبه شده است. این روش را توضیح دهید.
حجم آب تک تک سیب‌ها را با هم جمع کرده و سپس پاسخ را تقسیم بر تعداد سیب‌ها کرد.حجم آب تک تک سیب‌ها را با هم جمع کرده و سپس پاسخ را تقسیم بر تعداد سیب‌ها کرد.

جواب فعالیت صفحه ۱۳۰ ریاضی پنجم ؛ میانگین

ب) به نمودارهای زیر به دقت نگاه کنید و توضیح دهید که چگونه به کمک این نمودارها می توانیم میانگین حجم آب این شش سیب را به دست آوریم.

جواب فعالیت صفحه ۱۳۰ ریاضی پنجم ؛ میانگین

برای به دست آوردن میانگین داده‌ها از روی نمودار ستونی، باید سعی کنیم که ارتفاع ستون‌ها را یکسان کنیم. بعد از یکسان شدن ارتفاع ستون‌ها، ارتفاع هر ستون، نشان دهنده‌ی میانگین داده‌ها می باشد. همانطور که دیده می شود، در نمودار ستونی مربوط به حجم آب سیب‌ها، ارتفاع هر ستون بعد از یکسان شدن، عدد ۷۰ سی سی را نشان می دهد. بنابراین میانگین حجم آب سیب‌ها برابر ۷۰ سی سی است.

پ) کارخانه‌ی آب میوه قرار است آب سیب را در بطری‌هایی با گنجایش ۷۰۰ سی سی بسته بندی کند. فکر می کنید برای پرکردن هر بطری آب سیب، تقریبا چند سیب لازم است؟ توضیح دهید.

چون که میانگین حجم آب سیب‌ها، ۷۰ سی سی است، بنابراین برای پر کردن یک بطری با گنجایش ۷۰۰ سی سی نیاز به ۱۰ سیب داریم.

لطفاً در صورت بروز هر گونه مشکل یا ایراد درسی در هر یک از صفحات کتاب ریاضی پنجم دبستان، لطفاً نظر خود را در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید. تلاش خواهیم کرد تا در اسرع وقت پاسخی به سوال شما دهیم و به حل مسائل درسی شما کمک کنیم.

دانش آموز عزیز، بهتر است قبل از همه سوالات را به تنهایی حل کنی و جواب هایت را بررسی کنی. اگر مشکلی داری، آن را برطرف کن. با انجام این کار، مفهوم درس بهتر درک می‌شود و در امتحان دچار مشکل و دردسر نمی‌شوی.

شما همیشه باید قلم و کاغذ را در کنار خود قرار دهید تا بتوانید به راحتی مسائل ریاضی را حل کنید. استفاده از این وسایل به شما کمک می‌کند تا بهتر تمرین کنید و در نهایت کتاب ریاضی را به طور کامل یاد بگیرید. استفاده از قلم و کاغذ یکی از روش‌های موثرترین و معتبرترین برای حل مسئله‌های ریاضی است.

جواب صفحه قبل تر :جواب فعالیت و کار در کلاس صفحه ۱۲۸ ریاضی پنجم 

در این بخش، مروری بر جواب صفحه ۱۳۰ ریاضی پنجم انجام داده شد. با اضافه کردن عبارت “حاشیه نیوز” در آخر جستجوهای درسی خود در گوگل، به بهترین پاسخ ها دسترسی خواهید داشت. لطفاً به خاطر داشته باشید که ابتدا سعی کنید پاسخ سوالات را خودتان بیابید و سپس برای بررسی صحت آن به این پاسخ ها مراجعه کنید. اگر سوالی دارید، آن را در قسمت دیدگاه بپرسید تا معلمان و کارشناسان ما به آن پاسخ دهند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 8 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا