آموزش و سرگرمی

جواب فعالیت صفحه ۱۳۵ ریاضی نهم ؛ حجم هرم و مخروط

جواب صفحه ۱۳۵ ریاضی نهم که مربوط به فعالیت حجم هرم و مخروط از فصل ۸ حجم و مساحت می باشد در حاشیه نیوز برای شما دانش آموز فعال و کوشا آماده شده است. در این قسمت به حل گام به گام پاسخ فعّالیت صفحه 135 ریاضی نهم متوسطه می پردازیم.

پاسخ صفحه بعد : جواب کار در کلاس صفحه ۱۳۶ ریاضی نهم

جواب صفحه ۱۳۵ ریاضی نهم

یکی دیگر از حجم‌های هندسی، حجم هرمی است. به طور حتم نام اهرام مصر را شنیده‌اید. نمونهٔ دیگری از شکل‌های هرمی را نام ببرید. بعضی از چادرهای مسافرتی

جواب فعالیت صفحه ۱۳۵ ریاضی نهم ؛ حجم هرم و مخروط

در پاسخ به فعالیت صفحه 135 ریاضی نهم خواهیم داشت:

 ۱- اگر چند ضلعی قاعده، یک چند ضلعی منتظم باشد و وجه‌های جانبی با هم، هم نهشت باشند، هرم را منتظم می‌گوییم. در این صورت اگر قاعده، مرکز تقارن داشته باشد، پای ارتفاع (نقطهٔ برخورد ارتفاع و قاعده) روی مرکز تقارن می‌افتد.

جواب فعالیت صفحه ۱۳۵ ریاضی نهم ؛ حجم هرم و مخروط

در هرم منتظم مقابل، نام رأس: O ارتفاع: OH شکل قاعده: چهار ضلعی (مربع) شکل وجه‌های جانبی: مثلث متساوی‌الساقین تعداد وجه‌ها: ۴

۲- الف) با توجه به شکل‌ها و اطلاعات داده شده به نظر شما حجم کدام هرم بیشتر است؟
در شکل‌های (۱) و (۲) مثلث‌های قاعده هم نهشت‌اند.

جواب فعالیت صفحه ۱۳۵ ریاضی نهم ؛ حجم هرم و مخروط

ب) به نظر شما حجم هرم به چه مقادیری وابسته است؟ به مساحت قاعده و ارتفاع هرم وابسته است.

ج) برای محاسبهٔ مساحت مثلث از چه مقادیری استفاده می‌کردید؟ برای محاسبهٔ حجم هرم چه حدسی می‌زنید؟
برای مساحت مثلث از قاعده و ارتفاع مثلث استفاده می‌کردیم. برای حجم هرم از مساحت قاعده و ارتفاع استفاده می‌کنیم.

د) اگر دو هرم دارای قاعده‌های با مساحت مساوی و ارتفاع‌های مساوی باشند، درباره حجم‌های آنها چه می‌توانید بگویید؟ حجم آنها با هم برابرند.

در صورتی که هر صفحه از کتاب ریاضی نهم متوسطه مشکل یا ایراد درسی دارید، لطفاً در قسمت دیدگاه برای ما ثبت کنید. ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا در کوتاه ترین زمان ممکن به سوال شما پاسخ داده و مشکلات درسی شما را حل کنیم.

در حین حل مسائل ریاضی، حتماً قلم و کاغذ را همیشه در پیش خود قرار دهید. این عمل به شما کمک می‌کند تا تمرین کافی انجام داده و در نتیجه، مفاهیم و مباحث ریاضی را به طور کامل فرا بگیرید. استفاده از قلم و کاغذ یکی از روش‌های برتر و عالی برای حل مسائل ریاضی است.

پاسخ صفحه قبل : جواب تمرین صفحه ۱۳۴ ریاضی نهم

در این بخش، مروری بر جواب فعالیت صفحه ۱۳۵ ریاضی نهم انجام داده شد. با اضافه کردن عبارت “حاشیه نیوز” در آخر جستجوهای درسی خود در گوگل، به بهترین پاسخ ها دسترسی خواهید داشت. لطفاً به خاطر داشته باشید که ابتدا سعی کنید پاسخ سوالات را خودتان بیابید و سپس برای بررسی صحت آن به این پاسخ ها مراجعه کنید. اگر سوالی دارید، آن را در قسمت دیدگاه بپرسید تا معلمان و کارشناسان ما به آن پاسخ دهند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 19 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا