چند رسانه ای

طرز تهیه مربای زرشک ؛ یک صبحانه پاییزی و بسیار خوشمزه خانگی

مربای زرشک یکی از خوشمزه‌ترین مرباهای ایرانی است که در فصل پاییز با رنگ قرمز جذابش می‌تواند سفره صبحانه را زینت بخشد. در ادامه حاشیه نیوز، طرز تهیه مربای زرشک با پیمانه را به شما آموزش می‌دهیم.

مواد لازم برای مربای زرشک

 • زرشک تازه قرمز: ۲۵۰ گرم
 • شکر: ۷۰۰ گرم
 • آب: ۲ لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • وانیل یا هل: ۱/۲ قاشق چای‌خوری

دستور پخت مربا زرشک

مرحله ۱: آماده کردن زرشک تازه

میوه‌های زرشک را با دقت تمیز کنید و آنها را به مدت یک ساعت داخل آب سرد قرار دهید تا گل و لای باقی‌مانده آن کامل از بین برود.

مرحله ۲: آبکش کردن زرشک

در این مرحله از طرز تهیه مربای زرشک، زرشک‌ها را آبکش کنید و اجازه دهید تا کامل خشک و آب آنها گرفته شود.

مرحله ۳: لایه‌لایه شکر و زرشک

در این مرحله، زرشک‌ها را با نیمی از شکر به صورت لایه‌لایه «یک لایه زرشک و یک لایه شکر»، داخل ظرفی بریزید و برای شش ساعت داخل یخچال قرار دهید تا شکرها آب شوند. این کار منجر کمک می‌کند تا شکر بهتر به خورد زرشکها برود.

مرحله ۴: آماده کردن شهد

بعد از ۶ ساعت زرشکها را از یخچال خارج کنید. حال نوبت آماده کردن شهد است، پس شکر را با آب ولرم مخلوط کنید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا جوش بیاید.

مرحله ۵: مخلوط کردن شهد و زرشک

بعد از نیم ساعت شهد را امتحان بکنید تا به قوام رسیده باشد. سپس زرشک‌ها را داخل آن بریزید و اجازه دهید که پنج دقیقه روی حرارت ملایم قرار بگیرد.

مرحله ۶: بسته‌بندی مربا

در مرحله آخر، مربای زرشک را از روی حرارت بردارید و در شیشه‌های تمیز بریزید و اجازه دهید خنک شود. سپس در شیشه‌ها را محکم ببندید و آنها را در یخچال قرار دهید.

مربا زرشک

نکات طلایی در تهیه مربا زرشک

در طرز تهیه مربای زرشک، نکات زیر باید مدنظر قرار گیرند:

 1. میوه‌های زرشک باید قبل از شروع طرز تهیه، به دقت تمیز شوند و به مدت یک ساعت در آب سرد قرار داده شوند تا گل و لای باقی‌مانده آن کاملاً از بین برود.
 2. پس از آبکش کردن زرشک‌ها، باید آنها را به خوبی خشک کرد تا آب آنها به خوبی ریخته شود.
 3. در لایه‌لایه کردن زرشک و شکر، باید به این نکته توجه کرد که محتویات در ظرف را زیاد هم نفرستید تا زرشک‌ها له نشوند و شکل خود را حفظ کنند.
 4. مقدار شکر ذکر شده در دستور تهیه مربای زرشک، طعم مربا را خیلی شیرین نمی‌کند و مربا در نهایت طعمی نسبتاً متعادل دارد. در صورت تمایل به شیرین‌تر شدن مربا، می‌توانید مقدار شکر را تا یک کیلو و پانصد گرم (حداکثر) افزایش دهید.
 5. استفاده از آبلیمو در اواخر طبخ اکثر مرباها امریست بدیهی و برای جلوگیری از شکرک زدن مربا کاربرد دارد. در مورد مرباهای ملس یا کمی ترش‌تر، نیازی به این کار نیست.
 6. در زمان کوتاه طبخ مربای زرشک، ممکن است شکر خوب با آب مخلوط نشود و در انتها باعث شکرک زدن مربا شود. بهتر است شکر را قبل از طبخ، آسیاب کرده و سپس با آب مخلوط کنید.
 7. در صورتی که مربا به اندازه کافی حرارت ندیده و نجوشیده باشد، امکان کپک‌زدن آن وجود خواهد داشت. لازم است به زمان جوشاندن مربا کاملاً توجه کرد.
 8. روش تهیه مربای زرشک به این شکل است که از قابلمه روحی استفاده نکنید، زیرا رنگ مربا به خوبی شکل نمی‌گیرد.
 9. برای آماده سازی مربا، شکر و آب را با قاشق چوبی مخلوط کنید تا شکر بهتر در آب حل شود. در هنگام مخلوط کردن مربا، زرشک را نباید بیش از اندازه هم زده و به مربا اجازه دهید با حرارت ملایم قوام بگیرد.
 10. برای جلوگیری از سفت شدن مربا، آرام آرام به آن آب جوش اضافه کنید تا تا قوام دلخواه را بدست آورد.
 11. اگر زرشک را از ابتدای جوش خوردن با مربا ریختن و تلخ شدن زرشک می‌ترسیدید، ابتدا شهد زرشک را جداگانه آماده کنید و سپس با مربا مخلوط کنید.
 12. در نهایت، مربای زرشک باید در شیشه‌های تمیز بریزید و محکم ببندید و در یخچال قرار دهید.

نتیجه‌گیری:
مربای زرشک با پیمانه لیوان یکی از خوشمزه‌ترین مرباهای ایرانی است که با رنگ قرمز جذابش می‌تواند سفره صبحانه و نیمه‌شبی را زینت بخشد. با دنبال کردن مراحل طرز تهیه مربای زرشک، می‌توانید در منزل آن را تهیه کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا